Opinto-ohjaajat

Yleinen opinto-ohjaus

Yleistä opinto-ohjausta saa osoitteesta kumpula-student@helsinki.fi. Käytä tätä osoitetta myös silloin kun et tiedä keneltä pitäisi kysyä. Yleisestä opinto-ohjauksesta (mm. opinto-oikeudet, opiskelija-alennukset, lukuvuosi-ilmoittautuminen, läsnäolotodistukset) vastaavat yliopistopalveluiden opintoneuvojat.


Fysiikan opintoihin liittyvä ohjaus

Oppiaineiden omat HOPS-ohjaajat löydät Flammasta


Fysiikka

Fysiikan perus- ja aineopintojen opinto-ohjaus

  • Yliopistonlehtori Antti Lauri
  • huone A232, Physicum
  • puh 02941 50718
  • antti.lauri@helsinki.fi

  • Yliopistonlehtori Antti Kuronen
  • Opintojen hyväksiluku ja korvaavuudet, 2. ja 3. vuoden opiskelijoiden yleinen opintoneuvonta
  • Accelerator laboratory
  • tel. +358 2941 50083
  • antti.kuronen@helsinki.fi

  • Yliopistonlehtori Kenneth Österberg
  • 1. vuoden opiskelijoiden yleinen opintoneuvonta
  • huone B323, Physicum
  • puh 02941 50512
  • kenneth.osterberg@helsinki.fi

Fysiikan syventävien opintojen opinto-ohjaus

  • Aerosoli- ja ympäristöfysiikka
  • Yliopistonlehtori Antti Lauri
  • huone A232, Physicum
  • puh 02941 50083
  • antti.lauri@helsinki.fi

  • Avaruusfysiikka
  • Apulaisprofessori Emilia Kilpua
  • huone D324, Physicum
  • puh 050-4155358
  • emilia.kilpua@helsinki.fi

  • Bio-ja lääketieteellinen fysiikka
  • Professori Sauli Savolainen
  • HUS-Kuvantaminen, PL 340, 0029 HUS
  • Käyntiosoite: Haartmaninkatu 4, (Meilahden Tornisairaala, 1. krs, Röntgen, huone T1.216B)
  • puh 040 832 1016
  • vastaanotto pe 9-10 tai luentojen yhteydessä (soita tai lähetä s-postia etukäteen)
  • sauli.savolainen@hus.fi

  • Elektroniikka ja teollisuussovellukset
  • Professori Edward Haeggström
  • huone C319, Physicum
  • puh 02941 50684
  • edward.haeggstrom@helsinki.fi

  • Hiukkas- ja ydinfysiikka
  • Yliopistonlehtori Kenneth Österberg
  • huone B323, Physicum
  • puh 02941 50512
  • kenneth.osterberg@helsinki.fi

  • Laskennallinen fysiikka
  • Yliopistonlehtori Antti Kuronen
  • Kiihdyntinlaboratorio
  • puh 02941 50083
  • antti.kuronen@helsinki.fi

  • Materiaali- ja nanofysiikka
  • Yliopistonlehtori Simo Huotari
  • huone B216, Physicum
  • puh 02941 50638
  • simo.huotari@helsinki.fi

  • Kiinteän maan geofysiikka
  • Yliopistonlehtori Emilia Koivisto
  • huone B124, Physicum
  • puh 02941 51566
  • emilia.koivisto@helsinki.fi
Svenskspråkiga studieådgivningen i fysik

  • Universitetslektor Tommy Ahlgren
  • Acceleratorlaboratoriet
  • tel. 02941 50648
  • anträffbar tis 9-10
  • tommy.ahlgren@helsinki.fi
Fysiikan opettajankoulutus

  • Tutkijatohtori Maija Nousiainen
  • huone A228, Physicum
  • puh 02941 50656
  • vastaanotto sopimuksen mukaan
  • maija.nousiainen@helsinki.fi
Teoreettinen fysiikka

  • Yliopistonlehtori Esko Keski-Vakkuri
  • huone C322, Physicum
  • puh 02941 50680
  • vastaanotto maananantaisin ja
    torstaisin 12.30-13.30
  • esko.keski-vakkuri@helsinki.fi tai tfo_opin@pcu.helsinki.fi

  • Yliopistonlehtori Kimmo Tuominen
  • huone C324, Physicum
  • puh 02941 21787
  • kimmo.i.tuominen@helsinki.fi
Geofysiikka

  • Professori Matti Leppäranta
  • huone B112, Exactum
  • puh 02941 51016
  • matti.lepparanta@helsinki.fi
Meteorologia

  • Yliopistonlehtori Jouni Räisänen
  • huone C221, Physicum
  • puh 02941 50872
  • jouni.raisanen@helsinki.fi
Tähtitiede

  • Yliopistonlehtori Mika Juvela
  • huone D331a, Physicum
  • puh 02941 50621
  • mika.juvela@helsinki.fi

Maisteriohjelmien opinto-ohjaus - Study Guidance in Master's Degree Programmes

ATM - Atmospheric Sciences

  • University lecturer Antti Lauri
  • room A232, Physicum
  • tel. 02941 50718
  • antti.lauri@helsinki.fi
MoMoNano

  • University lecturer Antti Kuronen
  • Accelerator laboratory
  • tel. +358 2941 50083
  • antti.kuronen@helsinki.fi